Kúpeľ pri chrípke. Áno, či nie?

Čo robíte, keď na vás „niečo lezie“? Pravdepodobne sa schováte pod teplú perinu, spravíte si čaj a snažíte sa znížiť telesnú teplotu. A určite vám ani len nezíde na um, že by ste si mohli dať kúpeľ. Pri tej predstave sa trasiete zimou a zababušíte sa ešte hlbšie do perín. No práve kúpeľ môže byť účinným spôsobom na zníženie teploty.

Ako vám môže kúpeľ počas choroby pomôcť

Chrípka je charakteristická nárastom telesnej teploty, často sprevádzanej zimnicou. Je to vlastne obranný mechanizmus organizmu, ktorým sa snaží zbaviť prebytočného tepla zvnútra tela. Ľudia sa väčšinou počas horúčky zababušia a navrstvia na seba oblečenie. Tak však práve zabránia tomu, aby sa teplo z tela dostalo von. V dôsledku toho môže horúčka pretrvávať. Uvoľňovať teplo z tela pomáha práve voda. Okrem toho, takýto kúpeľ podporuje potenie. Už po chvíli v kúpeli zaznamenáte pokles telesnej teploty. Ale pozor! Môže ísť len o dočasný stav a horúčka sa môže vrátiť. Preto určite pokračujte v stanovenej liečbe. V prípade potreby kúpeľ opakujte.

Aký kúpeľ si pripraviť?

Vyskúšať môžete niekoľko typov kúpeľov:

  1. Navlhčenie tela špongiou. Ak nemáte dosť sily na to, aby ste sa vykúpali samy, požiadajte o pomoc partnera/partnerku. Do izby prinesiete nádobu s teplou vodou a špongiu. Zatiaľ čo pacient leží pohodlne v posteli, partner mu navlhčí telo mokrou špongiou. Táto metóda je účinná tiež pri malých deťoch.
  2. Klasický teplý kúpeľ. Takýto teplý kúpeľ s vodou izbovej teploty vám pomôže v prípade zimnice. V kúpeli nezostávajte pridlho, ale len pár minút. Potom si opäť ľahnite do postele. Kúpeľ zníži horúčku a podporí potenie.
  3. Kúpeľ s éterickými olejmi. Do vane s vodou môžete pridať aj rôzne éterické oleje, ktoré pomôžu pri nachladnutí a horúčke. Na zníženie horúčky je výborný olej z eukalyptu. Ak vás trápi aj bolesť hlavy a upchaté dutiny, skúste éterický olej mäta.

Kúpeľ teda môže byť počas choroby naozaj prospešný. Upozorňujeme však, že účinkuje len vtedy, ak máte nízku alebo stredne vysokú horúčku. Ak vaša telesná teplota presiahne 390C, vyhľadajte lekársku pomoc, prípadne aplikujte ľadové obklady na čelo a zadnú časť krku.

Pridaj komentár